C# Nesneye dayalı programlama ile Uçak Savar oyunu

C# dili ile nesneye dayalı olarak yapmış olduğum windows form ödevimi nasıl yaptığımı ayrıntılarıyla paylaşıyorum. Oyuncunun sağ & sol yön tuşları ile yatayda hareket eden bir uçak savar’dan mermi çıkmasıyla form ekranının en üstünden aşağıya doğru gelen uçakları yok eden, C# Windows Form sayfasında hazırlanmış bir oyundur. Yazımı olabildiğince kısa tutmaya çalıştım. Yazıyı okumaya geçmeden önce scroll’u şöyle bir aşağıya kaydırıp yazının uzunluğunu idrak edip sonra okumaya geçmenizi tavsiye ederim. Oyun genel olarak şu şekilde çalışmakta;

• ENTER tuşuna basıldığında oyun başlatılacaktır.
• Oyun alanının en altında, sadece sağa ve sola hareket edebilen bir uçaksavar yer alacaktır. Hareket ettirme işlemleri klavyenin sağ ve sol yön tuşları ile yaptırılacaktır.
• Uçaksavar asla oyun alanının dışına çıkmamalıdır.
• Belirli zaman aralıklarıyla oyun alanının en üstünden başlayıp belirli bir hızda aşağı doğru hareket eden uçaklar çıkacaktır. Uçakların yataydaki başlangıç konumu rastgele belirlenecektir.
• BOŞLUK tuşuna her basıldığında uçaksavarın ucundan çıkıp belirli bir hızda yukarı doğru hareket eden bir mermi fırlatılacaktır.
• Herhangi bir mermi bir uçağa isabet ettiğinde hem mermi hem de uçak ekrandan kaybolacaktır.
• Herhangi bir mermi oyun alanının en üstüne ulaştığında ekrandan kaybolacaktır.
• Herhangi bir uçak oyun alanının en altına ulaştığında oyun sona erecektir.
• Oyun bittikten sonra ENTER tuşuna yeniden basıldığında oyun en baştan tekrar başlatılacaktır.

Oyunu görmek için indirebilirsiniz. Uçak Savar Oyunu

İlk olarak açmış olduğum form sayfasından varsayılan olarak oluşmuş solution explorer penceresinden formu siliyorum. Uygulamaya yeni bir .cs dosyası ekliyorum. Eklemek için CTRL+Shift+A basıp ardından Class’ı seçip ekliyorum. Eklemiş olduğum .cs dosyasının class ismine :Form yazarak kalıtım almasını sağlıyorum. Ardından, System.Windows.Forms kütüphanesini ekliyorum. Form sayfası ile ilgili kodu inceleyerek ve kod içerisindeki açıklamalarımı okuyarak metodların ne  işlevleri olduğunu anlayabilirsiniz.

Program.cs kaynak dosyasındaki Run static metoduna vermiş olduğum parametre ile formdan bellekte yer tahsisi yaparak form sayfamı oluşturuyorum.

Buradan sonraki paylaşmış olduğum kodlar nesnelere ait koordinat, uzunluk, genişlik ve nesne ile ilgili resim bilgilerinin sınıflarıdır.

Uygulamanın tüm dosyalarını github hesabımdan indirebilirsiniz. https://github.com/alionurulker/OOP-WindowsFormsApp-UcakSavarOyunu

Bu yazımda nesneye dayalı programlama prensiplerinin bir çoğunu kulanmış olduğum ve bana ödev olmuş olan uygulamamı paylaşmış bulunmaktayım. Umarım bana olduğu gibi size de faydası dokunmuştur. Her şeyin ayrıntısına girememiş olabilirim bunun için yorumlar kısmından sorularınızı esirgemeyin. Eğer siz yanlışımı bulduysanız veya öneriniz varsa bunu açarak yorumlarda bunu yüzüme vurabilirsiniz. Bu tarz yazılarımı ve uygulamalarımı paylaşmayı düşünüyorum. keep calm and blog on with very best regards.

212 Kez Okundu

2 Responses

  1. Admiring the time and effort you put into your blog and detailed information you present. It’s awesome to come across a blog every once in a while that isn’t the same unwanted rehashed material. Excellent read! I’ve bookmarked your site and I’m including your RSS feeds to my Google account.

  2. BestChelsea says:

    I have noticed you don’t monetize alionurulker.com, don’t waste your
    traffic, you can earn extra cash every month with new monetization method.

    This is the best adsense alternative for any type of website (they approve all sites), for more
    info simply search in gooogle: murgrabia’s tools

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Neon Light Text Effect