Java 12 Serialization API

Bir dosya’ya objelerimizi byte dizisi olarak kaydetmemizi sağlıyor. Objelerin serileştirilmesi’nin avantajları; Objelerin anlık durumlarını bir dosyaya kaydetip daha sonra tekrar o dosyayı açarak kaldığımız yerden devam etmemize yarayabiliyor. Örneğin; Need For Speed Undergraund 2’de
kariyeri full açık olan .bin uzantılı dosyasını, oyunun bin klasörüne attığımız da full kariyeri açık olan classların oyuna yüklenmesi… 🙂

Eğer bir objenin oluşturulması çok uzun sürüyorsa ve daha sonra bu objeyi kullanmak istiyorsak bu objeyi serileştirerek daha sonra bu objeyi istediğimiz yerde kullanabiliriz.

Burada Ogrenci classına Serializable interface’ini implements etmemiz gerekiyor.

private static final long serialversionUID = 1000; //SerialVersionUID ogrenci.bin dosyasına 1000 id ile version ataması yapıyorum. //Eğer bu 1000 versionlu ogrenci.bin dosyasını okumaya çalışırsam versionumun 1000 olması gereklidir. Kullanılması güvenlik açısından iyidir.

Burada, ogrenci.bin klasörüne ogrenci1 ve ogrenci2 objelerini writeObject ile yazdırıyorum.

Burada, ogrenci.bin klasöründen Ogrenci sınıfının nesnelerini (Ogrenci)in.readObject() ile yeni bir Ogrenci nesnelerine atıyorum. Daha sonra, ekrana yazdırıyorum.

Ekran Çıktısı

51 Kez Okundu

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Neon Light Text Effect